top of page
Search
  • website9771

Farley Palmer Award

This renowned interclub award is a team award and began in 1998. It is named in honour of Farley Palmer who was a player for Waverley Basketball Club.

Farley tragically died whilst on court, from a heart condition whilst playing basketball aged 18. Karl Engel was his Coach at the time.

The recipient of this award is for the team judged by the Committee who are the best performers in a grand final, but are not necessarily the winners.

Criteria can include but is not limited to: tenacity, fairness, teamwork, sportsmanship, great team spirit and if the game was exciting, well fought and close.

Past winners with their named Coach include:

Winter 1998 - Boys 11.1 Jill Anderson

Summer 98/99 - Boys 16.3 Luke Meyer

Winter 1999 - Boys 17.2 Ray Chappell

Summer 99/2000 - Boys 16.3 Shane Palmer

Winter 2000 - Girls 17.2 Robert Morley

Summer 2000/01 - Girls Senior 1 Phil McKechnie

Winter 2001 - Girls Senior 1 Ray Chappell

Summer 01/02 - Friday 18.1 Robert Chappell

Winter 2002 - 14.1 Sasha Talevski

Summer 02/03 - 18.1 Slav Milanovic

Winter 2003 - 16.3 Alistair Morley

Summer 03/04 - Boys 18.1 Brendan Williamson

Winter 2004 - Mixed 10.1 Charles Lawako

Summer 04/05 - Girls 14.1 Gavin Rossetti

Winter 2005 - 18.1 Kaye Williamson

Summer 05/06 - Boys 18.1 Kaye Williamson

Winter 2006 - 12.3 Jill Anderson

Summer 06/07 - 14.7 Andy Sher

Winter 2007 - Seniors Sam Eley

Summer 07/08 - 12.2 Claire Piscioneri

Winter 2008 - Boys 12.2 Alex Thompson

Summer 08/09 - Boys 16.1 Gavin Rossetti

Winter 2009 - Boys 16.4 Eric Christoph

Summer 09/10 - Girls 12.3 Pancy Cook

Winter 2010 - Boys 14.4 Mark Baverstock

Summer 10/11 - Girls 10.1 Wendy Stamers & Kim Mestroni

Winter 2011 - Boys 10.1 Promo Jayasinghe & Lindon Arulkadachan

Summer 11/12 - Girls 14.2 Will Pulbrook

Winter 2012 - Girls 14.1 Pancy Cook

Summer 12/13 - Friday Boys 12.1 Michael Schultz

Winter 2013 - Boys 16.1 David Meyer

Summer 13/14 - Midweek mixed U.10.1 Matthew Paino

Winter 2014 - Friday Boys 16.1 Joe Pedro

Summer 14/15 - Boys 14.4 Bronwyn Young

Winter 2015 - Boys 12.4 Damien Berryman

Summer 15/16 - Mixed 10.1 Mark Tennent

Winter 2016 - Saturday Boys 12.9 Kevin Dyt

Summer 16/17 - Saturday Boys 12.8 Mark Bainbridge

Winter 2017 - Girls 12.1 Roger Skofic

Summer 17/18 - Saturday Girls 12.3 Matt Richards

Winter 2018 - Saturday Mixed 12.11 Emma Moran & Gerard Moran

Summer 18/19 - Saturday G12.4 Alex Vicic

Winter 2019 - Saturday B14.5 Geoff Coppin

Summer 19/20 - Covid 19

Winter 2020 - Covid 19

Summer 20/21 - Covid 19

Winter 2021 - Covid 19

Summer 21/22 - Saturday B12.1 Colin Piening

Winter 2022 - Saturday B16.3 Leigh Wadeson

Summer 2022/23 - Saturday G12.1 Travis O’Sullivan



40 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page